زوایای پنهان روز قدس در کلام رهبری

[ad_1]

به گزارش خبرنگار ایمنا از فریدن، نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به روز قدس که از ابتکارات هوشمندانه امام راحل(ره ) است؛ موجب شد تا جوششی عظیم در سرتاسر جهان اسلام یاریگر مقاومت مردم مظلوم فلسطین به حرکت در آید.

قدس تنها یک روز و یک کلمه نیست؛ بلکه واژه ای است زنده و در بردارنده آرمانی بزرگ که برآمده از روح عدالت خواهی و ظلم ستیزی است که حامل پیام های مهمی برای تمام جهانیان است.

رهبر فرزانه انقلاب در طول سال های متمادی؛ بارها به بازخوانی قدس و حقایق نهفته در آن پرداخته اند و اهمیت راهپیمایی روز قدس را متذکر شده اند که در ادامه بخش هایی از منویات روشنگرانه ایشان را مرور می کنیم:

روزی که مسلمانان جهان بی واسطه حرفشان را می زنند

روز قدس، روزِ آزمایش بزرگ ملت‌های مسلمان است؛ روز قدس، آن روزی است که ملت‌های مسلمان بی واسطه‌ مقامات رسمی حرف‌شان را در دنیا مطرح می کنند.دولت‌های اسلامی با بهانه‌های مختلف و برای خاطر شاد کردن دل آمریکا، نباید ارتباطشان را با این رژیم غدارِ ستمگر غاصب – که خطری برای همه‌ منطقه و همه‌ ملت ها و دولت هاست- عادی کنند؛ نباید به‌خاطر آمریکا، روی خوش به این رژیم نشان بدهند، که این کار زشتی است. دلیل زشت بودن این کار هم این است که آن کسانی که مرتکب این عادی سازی می شوند، لااقل در اوایل کار، آن را پنهان نگه می دارند؛ لذا کار زشتی است که پنهانش می کنند. کار زشت را نباید انجام داد، نه این‌که پنهان کرد. (29 مهر 84)

روز قدس یک روز جهانی است و پیامی جهانی دارد

چه قدر سعی کرده‌اند در طول این سال ها که روز قدس را که نماد صف‌بندی حق در مقابل باطل است، تضعیف کنند. روز قدس نشان‌دهنده‌ صف‌بندی حق و باطل، صف‌بندی عدل در مقابل ظلم است. روز قدس فقط روز فلسطین نیست؛ روز امت اسلامی است. روز فریاد رسای مسلمانان علیه سرطان کشنده‌ی صهیونیزم است که به وسیله‌ی دست متجاوز اشغالگران، مداخله کنندگان، قدرت های استکباری به جان امت اسلامی افتاده است. روز قدس چیز کوچکی نیست. روز قدس یک روز جهانی است. یک پیام جهانی هم دارد. نشان‌دهنده‌ این است که امت اسلامی اولاً زیر بار ظلم نمی رود، ولو این ظلم از پشتیبانی بزرگترین و قدرتمندترین دولتهای عالم برخوردار باشد. چقدر سعی کردند روز قدس را تضعیف کنند و امسال بیش از همیشه تلاش کردند؛ اما روز قدس در ایران اسلامی، در تهرانِ باعظمت به همه‌ی دنیا نشان داد که عقربه‌ی انقلاب و ملت ایران به کدام سمت و کدام جهت است؛ نشان داد که اراده‌ی ملت ایران چیست؛ نشان داد که ترفندها و حقه‌ها و پول خرج‌کردن ها و خباثت های سیاسی آن ها بر روحیه‌ی ملت ایران اثری ندارد. (29 شهریور 88)

60 سال است می خواهند فلسطین را حذف کنند

روز قدس، یک روزِ به معنای حقیقی کلمه، بین‌المللیِ اسلامی است؛ روزی است که ملت ایران می تواند با کمک ملت های مشتاق دیگر، که امروز خوشبختانه تعدادشان هم متعدد و زیاد شده، یک حرف حقی را فریاد کند که برای پنهان کردن آن حرف حق و خاموش کردن آن فریاد، شصت سال است که دستگاه استکبار دارد سرمایه‌گذاری می کند – البته حداقل شصت سال است، یعنی از زمان تشکیل دولت غاصب؛ والا از مقدماتش شاید صد سال هم بیشتر است – شصت سال است که دارند سعی می کنند فلسطین را از نقشه‌ جغرافیای جهانی حذف کنند. البته تا حدود زیادی هم موفق شده بودند. انقلاب اسلامی زد توی دهن این ها. ایجاد نظام جمهوری اسلامی و اعلان روز قدس و تبدیل سفارت رژیم غاصب به سفارت فلسطین در تهران، حرکت هشدار دهنده و متوقف کننده و مهاجمی بود که در مقابل این نقشه‌ی استکباری ایستاد. امروز خوشبختانه این حرکت، روزبه‌روز توسعه پیدا کرده است (2 شهوریور 90)

روز قدس نمایش اراده عمومی مسلمانان جهان است

روز قدس مخصوص ایران نیست؛ روز دنیای اسلام است و لذا در همه دنیای اسلام، مسلمانان حضور خود را برای دفاع از برادران فلسطینی خود نشان دادند. مسلمانان در این روز اراده عمومی خود را برای مقابله با ترفندهای امریکا و اسرائیل در فلسطین مظلوم و خونین بروز دادند؛ اما ملت ما در این زمینه پیشتاز بوده است و امسال به شکل نمایانی این پیشتازی و عظمتِ اراده ملی را در ایران نشان داد. (5 آذرماه 82)

دست خدا است که دارد کار می کند

بنده به این حرکت عمومی اعتماد دارم؛ معتقدم «یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة»؛ اعتقاد دارم دست خدا است که دارد کار می کند. 22بهمن را نگاه کنید، در آن سرما، در آن مشکلات؛ روز قدس را نگاه کنید، در آن گرما با آن دهان روزه؛ چه کسی مردم را می‌آورد در این خیابان ها؟ چه گیرشان می‌آید از آمدن در این خیابان ها؟ این دست خدا است؛ خدا را می‌بینیم، اعتماد می کنیم به این حرکت مردمی، به این احساس مردمی، به این صدق و بصیرت مردمی اعتماد می کنیم.(2 فروردین94)

روز قدس پشتوانه امنیت کشور است

 روز قدس پشتوانه‌ی امنیت کشور ما هم هست. این را همه‌ی آحاد مردم عزیز ما بدانند؛ هر یک نفری که روز قدس توی خیابان می‌آید، به سهم خود دارد به امنیت کشور و امنیت ملت و حفظ دستاوردهای انقلابش کمک می کند. روز قدس روز بزرگی است، روز مهمی است. ان‌شاءاللَّه امسال، هم در کشور ما و هم در کشورهای اسلامی دیگر، این روز، باعظمت‌تر از همیشه برگزار خواهد شد.(2 شهریور 90)

بسیاری از حکومت ها اجازه برگزاری راهپیمایی نمی دهند

روز قدس، از روزهای بسیار مهم و تعیین کننده است. سال های متمادی است که سعی می شود مسئله قدس فراموش شود. روز قدس، درست تیری است به قلب این توطئه؛ حرکتی است برای خنثی کردن این توطئه خباثت‌آمیزی که استکبار و صهیونیسم و طرفداران و همکارانشان دست به یکی کرده‌اند تا به‌کلی مسئله فلسطین را به دست فراموشی بسپارند. روز قدس را بزرگ بدارید. این روز، مخصوص ملت ایران هم نیست؛ در خیلی از نقاط عالم، مردم مؤمن و پرشور، با محدودیت هایی که در کشورهای خود دارند -چون حکومت ها خیلی جاها اجازه نمی دهند- روز قدس را گرامی می دارند – به هر حال جمعیت هایی که می توانند این کار را می کنندان‌شاءاللَّه امیدواریم امسال هم در مقابل توطئه‌های ناجوانمردانه‌ای که علیه ملت فلسطین شده است، روز قدس بتواند مشت محکمی به دهان دشمنان ملت فلسطین و دشمنان دنیای اسلام بزند.(18 دی 77)

امام راحل با تدبیرش نگذاشت فلسطین فراموش شود

امروز ملت ایران کاری که می تواند بکند که از همه کارها هم مهم تر است، تظاهرات – مثل همین تظاهرات امروز- است. این کار بسیار مهمی است. از هدف های این ها این است که نام فلسطین را به دست فراموشی بسپارند. کاری کنند که اصلا فراموش شود که چنین چیزی وجود داشت؛ اما شما نمی گذارید؛ روز قدس نمی گذارد؛ امام بزرگوار ما با تدبیر خودش نگذاشت. این کار بزرگی بود.(10 دی  78 )

صهیونیست های خبیث ناراحت هستند

به برکت روز قدس، این نام را ما توانستیم هر سال در دنیا زنده نگه داریم. خیلی از حکومت ها و خیلی از سیاست ها می خواستند، مایل بودند، تلاش کردند، پول خرج کردند که مسئله‌ی فلسطین فراموش شود. اگر تلاش جمهوری اسلامی نبود، اگر ایستادگی جمهوری اسلامی با تمام قوا در مقابله‌ی این سیاست خباثت‌آلود نبود، بعید نبود که بتوانند مسئله‌ی فلسطین را بتدریج به زاویه بکشانند؛ اصلا فراموش کنند. الان هم خود دستگاه استکبار و خود صهیونیست های خبیث معترفند، معتقدند و ناراحتند از این که جمهوری اسلامی پرچم فلسطین را برافراشته است و نمی گذارد که با سازشکاری‌هایی که می خواهند انجام بدهند، مسئله‌ فلسطین را از دور خارج کنند. روز قدس، روز زنده کردن این یاد و این نام است. امسال هم به توفیق الهی، به هدایت الهی، ملت عظیم ما در تهران و در همه‌ی شهرستان ها روز قدس را گرامی خواهند داشت، راهپیمائی خواهند کرد. در کشورهای دیگر هم بسیاری از مسلمانان در روز قدس از ملت ایران تبعیت می کنند. (20 شهوریور 88)

این کانون درخشندگی را درخشان تر کنید

مردم ایران به عنوان متولیان روز قدس، باید کاری کنند که برای دیگر ملت ها سرمشق شود؛ چون هر سال ملت های دیگر در گوشه و کنار، حتی در خود اروپا و جاهای دیگر، به تبع شما روز قدس را گرامی می دارند. شما باید روز به‌ روز این پرچم را سرافرازتر و این کانون درخشندگی و نور را درخشان تر کنید، تا عده بیشتری بتوانند استفاده کنند. (26 دی ماه 76)

تبلیغات جهانی منعکس نمی‌کنند؛ نکنند!

روز قدس را گرامی بدارید و آن را بزرگ بشمارید. البته تبلیغات جهانی منعکس نمی‌کنند؛ نکنند. آن کسانی که در زندان های فلسطینی هستند، به ما گفته‌اند که از شعار شما و حضور شما و مشت گره‌ کرده‌ شما – که حاکی از نیت و عزم صادقانه‌ی شماست- احساس قوت و قدرت می‌کنند و ایستادگی می‌نمایند. آن کسی که در پشت دیوارهای زندان فلسطینی است، باید احساس تنهایی نکند، تا بایستد. آن زن و مردی که در کوچه‌ها و خیابان های بیت‌المقدس و نوار غزه و شهرهای دیگر فلسطین اشغالی مورد تهاجم اراذل و اوباش صهیونیست است، باید احساس کند که شما پشت سرش هستید، تا بتواند مقاومت کند. (16 فروردین 70)

مجامع جهانی و سازمان ملل باید فعال شوند

این تظاهراتی که این روزها در دنیای اسلام اتفاق افتاد خیلی با ارزش بود. این حرکتی که امروز شما می خواهید بکنید و تا میدان فلسطین و مقابل سفارت فلسطین راهپیمایی کنید، بسیار کار با ارزشی است. این ها خیلی ارزش دارد؛ این ها خبرش منعکس می شود و مردم مظلوم فلسطین احساس می کنند که ملت ها پشت سرشان هستند. البته ملت ما بحمداللَّه در این زمینه‌ها هیچ وقت کم نگذاشته است؛ هر وقت که برای این قضیه فرا خوانده شده، حضور پیدا کرده و اعلام موضع کرده است. و بالاخره مجامع جهانی و سازمان ملل باید فعال شوند. این مجامع حقوق بشر که همیشه یا غالباً در خدمت هدف های استکباری‌اند، ولو یک بار هم شده، برخلاف خواسته دستگاه های استکباری، به نفع ملت ها وارد شوند؛ افکار عمومی را در دنیا به خودشان متوجه کنند، ظالم و متجاوز را محکوم و ملت مظلوم فلسطین را تأیید کنند. اگر این فشارها انجام گیرد، طرح ایران در مورد فلسطین عملی خواهد بود و متجاوز مجبور خواهد شد. اگر دولت های عربی، دولت های اسلامی، ملت های مسلمان و مجامع جهانی، همه در این راه فعال شوند، آن کار، عملی است. هر کس که در این زمینه کوتاهی کند، مسلما در نظر ملت ها، در نظر تاریخ و بالاتر از همه در پیشگاه خداوند متعال مواخذ و مسئول است.همه وظیفه داریم.(16 فروردین 81)  

مبارزان فلسطینی نیاز به حمایت و دلگرمی دارند

از باب این که مسئله قدس مهم است و از این باب که امروز متاسفانه صهیونیست ها در وارد آوردن فشار مضاعف به فلسطینی ها حمایت می شوند و باتوجه به این‌که بسیاری از کسانی که شعار فلسطین را می دادند، در بین راه، این ملت مظلوم را واگذاشتند و امروز، مبارزین فلسطینی و ملت مظلوم فلسطین، نیاز به حمایت جهانی و دلگرمی از سوی برادران مسلمان خودشان دارند، من به مردم عزیزمان و همین‌طور به همه ملت های مسلمان توصیه می کنم که ان‌شاءاللَّه این روز را از گذشته گرم تر و پرشورتر برگزارکنند. این، به مبارزه و اصلاح امور فلسطینی ها کمک خواهد کرد. اصلاح امور فلسطینی ها به این است که ان‌شاءاللَّه مردم فلسطین – که صاحبان خانه‌شان هستند- حق خودشان را به دست آورند.(27 اسفند 71)

مسئله فلسطین روز به‌ روز در دنیای اسلام زنده‌تر می شود

این حرکت عظیم در دنیای اسلام روزبه‌روز جا افتاده‌تر شده است و گسترش بیشتری پیدا کرده است. امسال دنیای اسلام شاهد تظاهرات بخش هایی از اغلب ملت های مسلمان بود؛ از شرق دنیای اسلام یعنی از اندونزی، تا غرب دنیای اسلام یعنی آفریقا و نیجریه. در کشورهای مسلمان هرجا به آحاد مردم اجازه داده شد که بتوانند نیت و اراده‌ی خود را در روز قدس نشان دهند، مجموعه‌هایی از مردم آمدند و نشان دادند که نسبت به مسئله‌ی قدس چه احساساتی دارند. حتی مسلمانانی که در اروپا زندگی می کردند، اقلیت هایی که زیر فشارهای عصبیت دولت ها و موسسات اروپایی قرار دارند، آن ها هم روز قدس را گرامی داشتند. این نشانه‌ این است که مسئله‌ فلسطین علی رغم آنچه که غاصبان فلسطین و حامیان آنها می خواستند، روز به‌ روز در دنیای اسلام زنده‌تر می شود. (10 مهر 87)

فقط یک راهپیمایی نیست؛ خونی است که به رگ ها می دود

روز قدس، این حرکتی که امام بزرگوار ما آن را آغاز کردند و بحمداللّه روز به‌ روز بهتر و سال‌به‌سال گرم تر این حرکت ادامه دارد، یک حرکت بسیار عمیق و پرمعنایی است؛ این فقط یک راهپیمایی نیست؛ خونی است که در این روز در رگ های امت اسلامی می دود؛ علی رغم کسانی که می خواهند مسئله‌ فلسطین و ملت فلسطین به دست فراموشی سپرده شود، این مسئله را روزبه‌روز زنده‌تر می کند؛ و همین جور خواهد بود. وظایف سنگینی بر دوش مسئولان کشورهای اسلامی است، که امیدواریم خداوند همه را هدایت کند به آنچه که وظیفه‌ی آن هاست، و کمک کند که بتوانند این وظایف را انجام بدهند. (29 مرداد 91)

باید فشار روی اسرائیل بیشتر شود

اگر ان‌شاءاللَّه دنیای اسلام روز قدس را به معنای درست کلمه گرامی بدارد و برای فریاد کشیدن بر سر صهیونیست های غاصب، مغتنم بشمارد، به میزان زیادی دشمن را شکست خواهد داد و به عقب‌نشینی وادار خواهد کرد. شما ملت ایران، ان‌شاءاللَّه با حضور خود نشان خواهید داد که استفاده از روز قدس و فرصت اعلام موضع در قضیه فلسطین، یعنی چه. ملت ایران، بحمداللَّه در این زمینه خوب عمل کرد. دولت هم خوب عمل کرد. وزارت خارجه هم خوب عمل کرد. یعنی وقت را تلف نکردند و حرف ها را زدند. مظلومین فلسطینی فهمیدند که کسانی در اطراف دنیا هستند که نسبت به قضیه آن ها حساسند. باید این حساسیت ثابت شود. باید فشار روی اسرائیل بیشتر شود. باید فلسطینی ها، خودشان مسئولیت زنده‌کردن مسئله فلسطین را جدا برعهده گیرند و مجاهدت کنند(13 اسفند 72)

گزارش از فاطمه زمانی

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *