برخورداری از امتیاز مناطق محروم مطالبه اصلی مردم فریدن است/ توازن منطقه ای اجرا شود

[ad_1]

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان فریدن، کمال رضایت در جلسه بررسی مشکلات و وضعیت اعتباری شهرستان فریدن که با حضور نعمت اله اکبری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اصفهان برگزار شد، اجرای سیاست توازن منطقه ای را برای رشد و توسعه مناطق محروم و کمتر برخوردار بسیار مهم تلقی نمود و اظهار داشت:  مدیران استانی باید نگاهی خاص و ویژه به شهرستان های کمتر برخوردار داشته باشند.

رضایت پتانسیل های کشاورزی و دامپروری، موقعیت جغرافیایی، و وجود زیر ساخت های مناسب از جمله شهرک صنعتی و قطب صنعتی را از مزیت های مهم این شهرستان برشمرد.

فرماندار فریدن افزود: متاسفانه با وجود تمام کمبودها و مشکلات موجود در بخش های مختلف؛  شهرستان فریدن جز مناطق برخوردار استان به حساب می آید و این عادلانه نیست.

وی با بیان این که برخورداری از امتیاز مناطق محروم مطالبه اصلی مردم فریدن است، خواستار کمک و همیاری  سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به مسئولان شهرستان برای بازگرداندن امتیاز مناطق محروم و نیز نظر ویژه به فریدن در تخصیص اعتبارات سال جاری شد.

فرماندار فریدن با اشاره به قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی این شهرستان گفت : فریدن با وجود داشتن سابقه اداری ۷۰ ساله در تاسیس فرمانداری و برخورداری از پتانسیل های بالا در زمینه های مختلف، متاسفانه از جمله شهرستان های محروم و کمتر توسعه یافته استان محسوب می شود که در تمامی زمینه ها از  مسیر توسعه جا مانده است.

فرماندار فریدن با بیان این که فریدن به عنوان مرکز اداری غرب استان به شهرستان های هم جوار نیز  خدمات می دهد، اظهار داشت:  انتظار داریم برای  دستگاه هایی از شهرستان مانند اداره زندان، بیمارستان و غیره که به سایر شهرستانها نیز خدمات ارائه می دهند بودجه و اعتبار مستقل منظور گردد .

رضایت  در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به وضعیت آموزشی شهرستان، افزود: شهرستان فریدن از لحاظ دارا بودن شاخص های آموزشی فریدن در ظاهر کمبودی ندارد اما وجود مدارس و خوابگاه های تخریبی در روستاها و مرکز شهرستان، مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است .

وی افزود:  شهرداری مرکز شهرستان در سال ۱۳۲۹ تاسیس گردیده اما به دلیل  بضاعت مالی پایین هنوز بسیاری از محلات و کوچه ها آسفالت نگردیده و همین مشکل در روستاها نیز وجود دارد؛ به طوری که بافت روستاها فرسوده و بسیاری از منازل تخریبی  است.

رضایت ادامه داد:  متاسفانه مردم شهرستان نیز توان ساخت و ساز را ندارند و همین موضوع اجرای طرح های هادی روستایی را با مشکل مواجه نموده است.

فرماندار فریدن  عنوان داشت: با این وجود با بیکاری جوانان و تشدید مهاجرت آن ها به حاشیه شهرهای بزرگ مواجه هستیم  به طوری که این رشد منفی جمعیت باعث بروز آسیب های اجتماعی بسیاری نیز گردیده است.

رضایت در ادامه با بیان این که  فریدن خاستگاه گیاهان دارویی بسیاری است، افزود:  کاشت و پرورش گیاهان دارویی می تواند زمینه های اشتغال را در شهرستان فراهم نماید ولی متاسفانه بضاعت پایین مالی کشاورزان مانع از تغییر و اصلاح در الگوی کشت گردیده و کشاورزی در فریدن همچنان تک محصولی است.

وی به  شهرک گلخانه ای مستقر در شهرستان هم اشاره نمود و گفت:  در صورت مرتفع شدن مشکل شهرک گلخانه ای، فارغ التحصیلان مشتاق و جویای کار در بخش کشاورزی می توانند زمینه اشتغال خود و بسیاری از ساکنان شهرستان را فراهم نمایند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *